Indianie.org.pl - Kultura Indian Ameryki Północnej
 
Indianie.org.pl

Home > Foto

Reportaże fotograficzne

img

Men's Traditional

Rywalizacja tancerzy tradycyjnych zawsze wzbudza najwięcej emocji. Ich występy, odbywające się zazwyczaj na samym końcu contestów podczas Pow Wow, to swoista wisienka na torcie. Współzawodnictwo prowadzone jest w ramach trzech rodzajów tańca, które są jednocześnie trzema odrębnymi liniami melodycznymi. Są to następujące gatunki śpiewu: Traditional (czyli typowy przytup, tzw. two step), Crow hop (tańczony w "naskoku") oraz Sneak-up (inaczej Scout dance, gdzie tancerze symulują sceny tropienia i walki z wrogiem). Niniejsze fotografie wykonane zostały podczas North American Indian Days w Browning, stolicy Rezerwatu Indian Blackfeet (Czarne Stopy) w stanie Montana w USA (2008 r.)

Włodek Rybicki
więcej...
img

Pamiętając historię Little Bighorn - 2010

Na trasie nr 212 prowadzącej ze wschodu na zachód Stanów Zjednoczonych w stanie Montana w Rezerwacie Indian Crow (Crow Agency), 25 czerwca 1876 roku rozegrał się jeden z największych dramatów armii amerykańskiej XIX wieku. Słynny na całą Amerykę siódmy pułk kawalerii generała G. A. Custera został zmieciony z powierzchni ziemi przez połączone siły indiańskich plemion Siouxów, Czejenów, Arapahów, Arikara, Blackfeetów i kilku innych jeszcze. Legenda tej bitwy żyje do dzisiaj w pieśniach i opowiadaniach Indian jako jedno z najbardziej spektakularnych zwycięstw nad armią amerykańską. Zapraszamy na wycieczkę po Little Bighorn Battlefield National Monument.

Włodek Rybicki
więcej...


img

Traditional Ladies

Women's Traditional Dance to jedna z trzech kategorii kobiecych podczas Pow Wow. Niniejsza galeria poświęcona jest wyłącznie temu gatunkowi tańca. Jest on preferowany przez kobiety raczej w dojrzałym już wieku ze względu na swój majestat i powolną, bardzo oszczędną gamę kroków. W prezentowanej galerii dominują kobiety z Północnych Równin - Blackfeet, Crow i Assiniboine. Na jednym ze zdjęć można jednak dopatrzyć się również tancerki z rejonu kulturowego Płaskowyżu - Plateau w charakterystycznym nakryciu głowy - plecionym, trapezowatym kapeluszu. Fotografie wykonane zostały w połowie lipca 2008 roku, podczas 61 North American Indian Days w Browning w stanie Montana, USA.

Włodek Rybicki
więcej...


img

North American Indian Days - Browning, Montana, USA 2004

Rok rocznie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie odbywa się mnóstwo imprez Pow Wow. Mają one różny charakter. Jedne większe, inne małe - zdawałoby się rodzinne. Halowe i w plenerze. W dużych metropoliach - New York, Chicago, Denver i w małych miasteczkach. Jednym z wielu, które odbywają się na Północnych Równinach jest North American Indian Days, organizowany od 57 lat w Browning w stanie Montana. Impreza odbywa się na placu niedaleko Muzeum na obrzeżach miasta. Zawsze przy tej okazji, obok areny powstaje całe miasteczko namiotów, busów i vanów z przyczepami kampingowymi, zaś najbliżej centralnego punktu - areny, usytuowane są tipi. Kilka zdjęć z tej imprezy przybliży trochę, jak dziś na Północnych Równinach wygląda duże spotkanie Pow Wow.

Włodek Rybicki
więcej...