Indianie.org.pl - Kultura Indian Ameryki Północnej
 
Indianie.org.pl

Home > Muzyka

Kapele, teksty, biografie

Jack Gladstone

Jack Gladstone

Jack Gladstone to jeden z najlepszych indiańskich pieśniarzy i gawędziarzy występujących zawodowo w tej roli. Niektórzy nazywają go nawet budowniczym kulturowych mostów. Występuje na scenie od ponad 30 lat prezentując rodzimą historię i legendy dla wielopokoleniowej publiczności. Pisane przez niego utwory muzyczne dotykają wydarzeń historycznych i indiańskich opowieści.

więcej...
Black Lodge Singers

Black Lodge Singers

Pora na ikonę Północnych Równin - Black Lodge'ów z White Swan z Washingtonu. To chyba jedna z najpopularniejszych kapel podczas Pow Wow nie tylko w Stanach i Kanadzie ale również i w Polsce. Bardzo melodyjni z urozmaiconym brzmieniem są przykładem harmonijnego łączenia tradycji z nowoczesnością. Zobaczmy jak wspomina początki lider zespołu Kenny Scabby Robe.

więcej...


Bear Creek

Bear Creek

Ojibway z Kanady prezentują znakomite kawałki Pow Wow w stylu Northern. Określają siebie jako grupę młodej generacji, gdzie głównym ich przesłaniem jest walka z współczesną rezerwatową patologią z jednej a z drugiej strony promocja tradycyjnych wartości, rodziny i stylu życia bez alkoholu i narkotyków. Grupie smaczku dodaje głos Nitanis "Kit" Landry znanej również z takich projektów muzycznych jak "Harmony Nights" czy "Rain in July".

więcej...


Elk Soldier

Elk Soldier

Mimo, że swoją pierwszą płytę wydali dopiero w 2006 roku, bardzo szybko stali się mile widzianą kapelą na każdym Pow Wow w Stanach i Kanadzie. Już w tym samym roku otrzymali nominację do nagrody Nammy. Duchowość i majestat jakie wypływają z ich utworów czynią Elk Soldier kapelą specyficzną i wyjątkową. Zapraszam na krótki przegląd ich artystycznego dorobku.

więcej...


Northern Cree

Northern Cree Singers

Zespół z ugruntowaną już pozycją na "rynku" kapel występujących podczas Pow Wow. Mnogość wydanych płyt no i przede wszystkim ich popularność, mogą świadczyć o haryzmie i profesjonalizmie grupy. Kapela Northern Cree Singers powinna się znaleźć w zbiorach każdego miłośnika i tancerza polskich Pow Wow szczególnie tych, którzy uwielbiają chłód Północnych Równin.

więcej...