Indianie.org.pl - Kultura Indian Ameryki Północnej
 
Indianie.org.pl

Home > O nas

O nas

Tekst, który gościł na stronie głównej poprzedniej wersji, niech przypomnę - (...) Mamy w tej chwili do czynienia z unikatowym zjawiskiem, jakim jest powołanie do życia strony przeznaczonej wyłącznie tematyce związanej z PowWow (...), jest w dalszym ciągu jak najbardziej aktualny. Wyjaśnieniu natomiast należy poddać samo słowo PowWow (Pow Wow lub Pow-Wow), od którego serwis wziął swoją nazwę. Sama nazwa pochodzi od wschodnioalgonkińskiego języka reprezentowanego przez Indian Narraganset. Oznacza ono szamana bądź jego uzdrawiające praktyki, które opacznie zinterpretowane zostały przez białych, obserwujących go podczas celebrowania tych uroczystości. Kolektywny charakter owych ceremonii, podczas których dochodziło do nagromadzenia tańczących i śpiewających uczestników, mógł wywołać u postronnego obserwatora wrażenie, iż jest to punkt kulminacyjny wydarzenia. Zatem przyglądający się im Europejczycy określali błędnie wszelkie indiańskie spotkania, także wśród innych plemion przypisując rytualnym tańcom miano powwow, niezależnie od ich powodu.


North American Indian Days, Browning, Montana, USA 2004 rok
Foto: Włodek Rybicki

Trzeba natomiast dodać, że na spotkanie PowWow składa się dziś wiele elementów. Wokół centrum - areny, odbywa się szereg drugorzędnych imprez, choć wcale nie mniej ważnych. Szczególną uwagę przykuwa miejsce, gdzie rozgrywa się Bingo. 6, 52, 38, 12, 8 ... i w zależności od układu, wyłaniany jest zwycięzca. W trakcie przerw między tańcami, okoliczne namioty i camping-grille przyciągają zapachem steaków, popcornu i gotowanej kukurydzy.
Między przechodniami spotkać można agitatorów i miejscowych działaczy, 'łapiących woty' w sprawach ważkich problemów dotykających lokalną społeczność. Miejsce to idealne gdyż PowWow, jeśli tylko odbywa się na terenie Rezerwatu, przyciąga i koncentruje, obok przyjezdnych, praktycznie całą okoliczną ludność.
PowWow to także miejsce, gdzie można zaakcentować ważne wydarzenie rodzinne, stowarzyszeniowe bądź 'oddać honory' konkretnej osobie. Można zatem wspomnieć o kimś zmarłym, podziękować za ukończenie szkoły przez syna lub córkę etc. Całość nosi nazwę Give Away i wówczas dziękujący rozdaje 'gifty' poszczególnym osobom - rodzinie, przyjaciołom, znajomym lub po prostu uczestnikom.
Nieodłącznym elementem są stoiska z rękodziełem i publikacjami. To świetna okazja aby nabyć często unikatowe i wartościowe przedmioty lub prefabrykaty do ich wyrobu.

O tym wszystkim, jak również o wielu innych sprawach, będziemy pisać i przybliżać Wam kulturę Indian Ameryki Północnej na stronach serwisu pow-wow.pl. Myślę, że teraz cel powstania witryny został nieco przybliżony a Wasza aktywność urozmaici i uatrakcyjni zawartość.

Zapraszamy