Indianie.org.pl - Kultura Indian Ameryki Północnej
 
Indianie.org.pl

Home > Teksty

Kultura, tradycja, historia

Torby z klapą w kształcie proporca

Torby z klapą w kształcie proporca

Wydaje się, że w większości miejsc torby wyszły na dobre z mody najpóźniej w latach 90` XIX wieku. Przypuszczenie to opiera się na tym, że późniejsze przykłady (pochodzące z okresu po I wojnie światowej) nie są znane oraz na tym, że rzadko pojawiają się one na fotografiach. Na dodatek, większość istniejących egzemplarzy wydaje się być bardzo stara. Zobaczmy jaka była ich historia ...
Allen Chronister
więcej...
Muzeum Indian Równin Rezerwatu Blackfeet

Muzeum Indian Równin Rezerwatu Blackfeet

Odwiedzając północno zachodnie Równiny i przejeżdżając przez Montanę nie sposób nie zahaczyć o Rezerwat Indian Blackfeet. Tuż u podnóża Gór Skalistych ulokowane jest miasteczko (stolica rezerwatu) Browning. Będąc już w tych rejonach, mamy niepowtarzalną okazję wstąpienia do Muzeum Indian Równin, które w swojej kolekcji posiada nie tylko artefakty Blackfeet ale również innych plemion Indian Ameryki Północnej. Jeżeli jednak nie uda się Wam tam trafić, zapraszam na wirtualną wycieczkę.
Pragnę w tym miejscu podziękować Bartkowi Stranzowi za pertraktacje z kustoszem i umożliwienie wykonania zdjęć.

Włodek Rybicki
więcej...


Parfleche - sztuka zaklęta w skórze

Parfleche - sztuka zaklęta w skórze

Parfleche to torby lub pojemniki, w których przechowywano liczne drobiazgi codziennego użytku, np. żywność, sukno, materiał bądź igły. Służyły również do przechowywania ceremonialnych rzeczy (Individual Items) - zrolowanych pióropuszy, roach'ów, naszyjników, zawiniątek itd.
Włodek Rybicki
więcej...


img

PowWow jako forma artystycznego wyrazu

Podczas kilkuset imprez powwow, jakie odbywają się corocznie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, kulminacyjnym punktem są pokazy indiańskich tancerzy i tancerek.
Chciałbym przedstawić opis tego głównego w programie punktu. Zanim jednak to uczynię, należy nadmienić, iż niejednokrotnie towarzyszą tańcowi sprawnościowe pokazy rodeo, kiermasze i targi wyrobów indiańskiego rękodzieła, a także można posmakować indiańskiej kuchni.

Włodek Rybicki
więcej...


img

Opis poszczególnych kategorii tanecznych

Przejdę teraz do opisu poszczególnych stylów tańca, dzieląc je na męskie i kobiece. Wyboru kryterium płci dokonałem jak najbardziej subiektywnie i nie ma to żadnego sformalizowanego charakteru. Równie dobrze można dokonać podziału wg stylów, zdarza się bowiem, iż "czując powołanie" do określonego gatunku, w kategorii męskiej Grass Dance (Tańca Trawy) występuje kobieta.

Włodek Rybicki
więcej...