Indianie.org.pl - Kultura Indian Ameryki Północnej
 
Indianie.org.pl

Home > Muzyka > Elk Soldier

Kapele, teksty, biografia
Włodek Rybicki

Elk Soldier

Northern Cree

Kapela Elk Soldier.
Foto: www.indigenousinmusic.comGrupa Elk Soldier pochodzi z Dakoty Południowej z miasteczka Marty w południowo-wschodniej części stanu. Śpiewacy są członkami plemienia Yankton Nakota Nation. Kapela składa się z 17 śpiewaków w skład której wchodzą - Gary Drapeau (główny śpiewak), Glenn Drapeau, DJ Danforth Jr., Everett Danforth, Kevin Pederson Jr., Galen Drapeau Sr., Oscar Charles Earth, Dennis Danforth Sr., Gerald Danforth, A J Drapeau, Camron Smith, Quinton Pushentanequa, Jason Kingbird, Adam Heth i dwie kobiety Melinda Danforth i Reva Danforth.Słow kilka o wydanych albumach od samych wykonawców:

Gary Drapeau, Sr. - śpiew jest częścią życia Ihanktonwan Nakota i jest łącznikiem z naszą Matką Ziemią. Bęben reprezentuje tętno Matki Ziemi i przyciągał moją uwagę i mojego ducha od kiedy byłem małym brzdącem. Kocham utalentowane osoby, które chcą śpiewać dla naszych ludzi przez co dają Nakotom w swoich pieśniach błogosławieństwo i pozytywne wibracje. To są nasze intencje kiedy podróżujemy od jednego Pow-Wow lub podczas Ceremonii jeżeli tylko mamy taką okazję. Zawsze kochałem śpiew i bęben, chcę kontynuować doskonalenie śpiewu jako indywidualny (główny) śpiewak w kapeli Elk Soldier (1).

Jamie Fallis - uwielbiam śpiewać swoim ludziom. Zostałem pobłogosławiony przez bęben na wiele sposobów. Kocham kiedy duch bębna rozprzestrzenia się pośród mojego ludu jak dziki ogień na prerii (2).

Dennis Danforth, Sr. - Śpiew zawsze był mi bliski. Lubię śpiewać przy każdej okazji: podczas ceremonii, imprez social oraz edukacyjne. Muzyka jest również używana aby podnieść na duchu naszych bliskich w czasie niepowodzeń i smutku. Bęben jest wielkim ambasadorem wszystkich kultur. Kiedy słyszany jest jego dźwięk, przyciąga uwagę duchów włącznie z two-legged. Przyciąga uwagę wszystkich, którzy go słyszą. Śpiew to także rodzaj komunikacji z naszymi przodkami i rodzaj duchowego pomostu, kiedy potrzebujemy ich pomocy. To pokarm dla naszego dobrego samopoczucia (3).

Northern Cree Northern Cree

Od lewej - A Soldier's Dream - Płyta nagrana na żywo na preriach Dakoty Południowej podczas Pow Wow. Zawiera 14 utworów przepełnionych duchowością i dumą. Całość to nieco ponad 60 minut muzyki.
Od prawej - The Elk Way - jak błyskawica i huk grzmotu znad prerii, Elk Soldier przeniósł swoją umiejętność śpiewania na najdalsze obrzeża drogi pow-wow. Wychowani w tradycji swoich korzeni Ihanktowan, bez wysiłku mieszają współczesny śpiew ze słowami, które niosą przesłanie dumy i siły wszystkich Tubylczych Amerykanów.

Nazwa grupy powstała z interpretacji snu lidera - Garego Drapeau, który otrzymał ją we śnie. Wszystkie płyty zespołu Elk Soldier łączy głębokie odniesienie do indiańskich tradycji. Każda z trzech wydanych przez grupę płyt jest mocno przesiąknięta duchowością. Na każdej znaleźć można wiele odniesień do tradycji Nakoda i co ważne zawierają teksty w tradycyjnym języku Nakoda. Jamison Mahto z portalu internetowego Indigenous in Music tak pisze na ten temat: "Jeśli nie rozumiesz języka i czytasz interpretację, znakomicie dostrzeżesz duchowe uczucia odzwierciedlone w sile bębna i nasze zrozumienie kosmogonii. To stąd pochodzę - zawsze wiedziałem, że pracuję najczęściej z bardziej współczesną muzyką popularną, ale z jednoczesnym zrozumieniem, że pochodzi to z mojego serca i ducha. Wiem, jak ta muzyka wpływa na moje uczucia" (4).

Do tej pory Elk Soldier wydali trzy płyty. W roku 2006 "A Soldier's Dream", w 2007 "The Elk Way" i ostatnia w 2009 roku "The Elk Dreamers". Wszystkie wydała wytwórnia Canyon Records. W roku 2006 zespół nominowany został do nagrody Nammy.

Elk Soldier
The Elk Dreamers - tancerze podskakując w kręgu Pow Wow prezentują swoje najlepsze umiejętności taneczne w czasie kiedy grają śpiewacy z Marty. Śpiewacy z Elk Soldier modlą się aby ich pieśni przyniosły błogosławieństwo wszystkim Tubylczym Amerykanom w duchu poszanowania przodków i bębna. Na płycie gościnny udział wziął Anthony Wakeman w "Elk Medicine".

Przypisy:
1. Wkładka do płyty "The Elk Dreamers" - 'What singing means to me', płyta wydana w 2009 roku przez wytwórnię Canyon Records.
2. ibidem.
3. ibidem.
4. Fragment recenzji płyty "A Soldier's Dream" zespołu Elk Soldier. Źródło: www.indigenousinmusic.com, stan na 22.03.2010 r.

« powrót do działu Muzyka