Indianie.org.pl - Kultura Indian Ameryki Północnej
 
Indianie.org.pl

Home > Muzyka > Jack Gladstone

Kapele, teksty, biografia
Włodek Rybicki

Jack Gladstone


Jack Gladstone

Jack Gladstone na tle Rocky Mountains
Foto: www.jackgladstone.com


Jack Gladstone jest członkiem Rezerwatu Indian Czarne Stopy w północno-zachodniej Montanie w USA. Należy do klanu Fisheater Bloodów a mieszka między malowniczą doliną Flathead Valley w Rezerwacie Indian Flathead i Doliną Najświętszej Marii Panny (St. Mary's Valley). Urodził się w Seattle w stanie Waszyngton. Ojciec pochodził z plemienia Blackfeet, matka była Amerykanką niemieckiego pochodzenia. Jack dorastał pośród bogatej tradycji ustnej amerykańskiego Zachodu. Jego dziadkiem był uznany, legendarny wódz plemienia Blood - Red Crow, lub Me Kay Stow. Uważany był za wielkiego wojownika, mówcę, dyplomatę i polityka i to on brał udział w negocjacjach i podpisaniu traktatu z rządem Kanady w roku 1877. William Gladstone, drugi dziadek Jacka był stolarzem, który pomógł zbudować Fort Benton w Montanie, Fort McCloud oraz Whoop Alberta Fort. Zmarł 08 kwietnia 1911 roku i był pieszczotliwie nazwany "Old Glad".

Jack Gladstone

Indianie Blackfoot lub Blackfeet zamieszkiwali pierwotnie południową Albertę w Kanadzie, kawałek prowincji Saskatchewan w Górach Cyprysowych i zawijali łukiem w kierunku Montany na południe od Cypress Hills w dół do rzeki Yellowstone i regionu Forks oraz górnego biegu Missouri. Zachodnią granicę stanowiły Rocky Mountains - Góry Skaliste, zwane także podstawą świata. Dziś Rezerwat Indian Blackfeet na terytorium Stanów Zjednoczonych liczy 1,5 mln ha i znajduje się w północno-zachodniej części stanu Montana, obejmując większość regionu Glacier County. Różnica wzniesień na tym terytorium wynosi od około 1000 m. na południowym zachodzie do ponad 3000 metrów przy górze Chief Mountain na północnym zachodzie graniczącym z Kanadą. Stąd góry opadają roztaczając wspaniały widok na prerię - kraj bizonów.

Jack Gladstone

Jack jest piosenkarzem łączącym w swoich utworach legendy, historię i metafory. Łączy pieśni indiańskie i epickie ballady, wydarzenia historyczne i biografie indiańskich person. Wydał do tej pory 15 albumów. Wymieńmy je dla porządku: Wolves on Sea & Plain (1988), In the Shadow of Mt. Lassen (1991), Buckskin Poet Society (1992), Noble Heart (1995), Buffalo Stew (1998), Legacy (1998), Buffalo Republic (2000), Blackfeet Storysmith. Wally Gladstone with Jack Gladstone (2005), Mountain West Christmas with Kendall Flint & Ron Blacken (2003), Odyssey West, with Rob Quist (2003), Blackfeet Legends of Glacier National Park (2008), Buckskin PoetSongs (2005), Tappin’ The Earth’s Backbone (2002), Buffalo Cafe (1998), Native Anthropology (2010). Obok muzyki, jest również współautorem książki War Against the Wolf, Ricka McIntyre opisującej sposób postrzegania wilka z perspektywy Indian Amerykańskich.

Jack Gladstone

Jack zna wiele ważnych historii rodzinnych, które są pośrednio z nim związane od strony jego babki. Ona opowiadała mu historie o swoim życiu i mitologii Blackfeet. Jedną z nich jest opowieść o beaver bundle. Święty bóbr ukradł kiedyś żonę jednego z myśliwych nad Niższym jeziorem Najświętszej Marii Panny (lower St. Mary's Lake). Myśliwy został poinformowany przez swojego syna, że musi złapać syna bobra i trzymać go jako zakładnika dla okupu. W zamian za niecny postępek bobra - uprowadzenie żony myśliwego - postanowiono dokonać odwetu. Teraz syn Bobra dostał się do niewoli. Niedługo potem odbyło się spotkanie w centralnym tipi i dokonano wymiany. Bóbr przeprosił za swój uczynek, ofiarowując Blackfeet'om jako zadośćuczynienie pieśni i skóry różnych zwierząt z całego świata.

Jack Gladstone

Piosenkarz ufundował serię wydań książkowych z cyklu "Native American Speaks for Glacier National Park". Seria została uhonorowana nagrodą za wybitne osiągnięcia w interpretacji kultury Indian Ameryki Północnej przez The Council for American Indian Interpretation. Był stypendystą Uniwersytetu w Waszyngtonie, na którym uzyskał dyplom z komunikacji interpersonalnej. Był także nauczycielem w Blackfeet Community College w Rezerwacie Indian Blackfeet w Montanie, gdzie przez cztery lata uczył wystąpień publicznych. Otrzymał Nagrodę Praw Człowieka za wybitne zasługi Komitetu Praw Człowieka przy Montana State University-Northern. Jest członkiem zarządu organizacji non-profit o nazwie Red Feather.

Jack Gladstone

Jego sceniczne performance zyskały uznanie odbiorców w 46 stanach Ameryki, od Alaski do Kalifornii i od Nowego Jorku po Florydę. Występował dla przeróżnych odbiorców, począwszy od małych, kameralnych koncertów po duże festiwale.


Na podstawie:
www.turtleislandstorytellers.net

Opracował:
Włodek Rybicki

Black Lodge Singers
Black Lodge Singers - Płyta Weasel Tail's Dream zadedykowana została zmarłemu dziadkowi rodziny Scabby Robe - Jim'owi Weasel Tail. Można na niej znaleźć zbiór trzynastu wzruszających utworów Pow Wow, odzwierciedlających wspaniałe rodzinne tradycje Black Lodge'ów.

« powrót do działu Muzyka