Indianie.org.pl - Kultura Indian Ameryki Północnej
 
Indianie.org.pl

Home > Video > Women's Fancy Shawl Dance

Fancy Shawl dance




Women's Fancy Shawl Dance

Historia Fancy Dance zaczyna się w połowie lat 50-tych XX-go wieku gdzieś na Północnych Równinach. Z czasem dotarł on także na południe Stanów Zjednoczonych. Pojawienie się nowoczesnej formy tańca dla kobiet było swoistym przełomem w podejściu do wcześniejszych stylów tańca tradycyjnego. Szczególnie upodobały sobie Fancy Shawl Dance młode kobiety, gdyż w odróżnieniu od statecznego i łagodnego tańca tradycyjnego, był on pełen ekspresji i widowiskowości. Istnieje przekonanie, że pośrednią przyczyną powstania tego gatunku była potrzeba rynku turystycznego, który zostałby zaspokojony czymś bardziej żywiołowym niż majestatyczny Traditional Dance.

Kobiecy Fancy Dance charakteryzuje się usianą nieograniczoną paletą barw chustą, zwisającą z ramion tancerki, która w ten sposób ma naśladować skrzydła motyla. Lekkie i przewiewne tkaniny użyte do jej wyrobu sprawiają wrażenie, jakby tancerka płynęła wręcz podczas tańca. Każda chusta musi być obowiązkowo zaopatrzona w frędzle. Gama kolorów i wzorów jest wręcz nie do wyczerpania i zależy wyłącznie od inwencji twórczej tańcerki. Czasami można spotkać dodatkowo karczek wyszyty koralikami. Obowiązkowy pas podkreśla talię. Mokasyny niskie z obowiązkowymi leginami. Mile widziane są również szalik i naszyjnik i oczywiście spięte i ozdobione spinką włosy.

Styl Fancy nie posiada określonych kolejno po sobie kroków. Ceniona jest natomiast symetria i równowaga ruchów tańcerki. Sędziowie zwracają oczywiście uwagę na to aby kroki były zgodne z uderzeniami bębna i aby choć jedna stopa współgrała z rytmem. Wyjątek stanowią podskoki i obroty. Tak jak w przypadku pozostałych stylów końcowe uderzenie w bęben powinno być zgrane z ostatnim przytupem, w przeciwnym razie tancerka może zostać zdyskwalifikowana.

Tekst i zdjęcia: Włodek Rybicki