Indianie.org.pl - Kultura Indian Ameryki Północnej
 
Indianie.org.pl

Home > Muzyka > Northern Cree Singers

Kapele, teksty, biografia
Włodek Rybicki

Northern Cree Singers

Northern Cree

Rockin' the Rez - Płyta nagrana w rodzinnym mieście zespołu w Saddle Lake w prowincji Alberta w Kanadzie. Rockin' the Rez to zbiór nad wyraz energetycznych pieśni międzyplemiennych.

Pochodzący z Saddle Lake z prowincji Alberta w Kanadzie zespół Northern Cree Singers jest jedną z czołowych grup pow-wow w Ameryce Północnej. Grupa otrzymała liczne wyróżnienia na imprezach w Kanadzie i USA, natomiast w ostatnim czasie zdobyła pierwsze miejsce podczas 2006 Canadian Aboriginal Music Awards za Nikamo! - Sing a Slide & Sway oraz nominację Grammy 2007 za album Long Winter Nights.

Grupa zawiązała się w roku 1980, kiedy bracia Wood wystartowali w turnieju Stick Game w miejscowości Lapwai w stanie Idaho, USA. Podczas pierwszej nocy przegrali wszystkie swoje pieniądze i nie pozostało im nic innego jak tylko szykować się na powrót do domu. Jedynym sposobem aby zebrać wystarczającą ilość pieniędzy by dostać się do domu był występ na pow-wow w roli śpiewaków. Wood'owie nie byli nowicjuszami - wiele pieśni znali od ojca i wujków. Jeden z braci wypożyczył bęben z miejscowego muzeum tak, aby mogli wystąpić podczas pow-wow. Kiedy dyrektor arena zapytał o nazwę grupy, dostrzegł wyblakłe słowa "Northern Cree" napisane na bębnie i w ten sposób powstała nazwa grupy. I tak Northern Cree Singers rozpoczął swoją karierę jako jedna z najbardziej szanowanych i wpływowych grup na szlaku pow-wow.

Northern Cree Northern Cree

Od lewej - Rezonate - Dwa razy nominowana do nagrody Grammy. Dzięki temu albumowi grupa zasłużyła sobie na miano jednego z najlepszych indiańskich zespołów Pow Wow.
Od prawej - In our Drum we trust - Album głęboko osadzony w tradycji plemienia Indian Cree nagrany został na żywo podczas July-amsh Pow-Wow w Post Falls w stanie Idaho, USA.

W lipcu 1998 roku wygrali konkurs bębniarzy w pierwszym dorocznym July-Amsh pow-wow w Post Falls w stanie Idaho, USA, które było określone jako "Największe plenerowe Pow-wow w USA". Sezon zakończyli wówczas jako jedna z pierwszych pięciu grup na Mistrzostwach odbywających się co roku w Connecticut. W 2000 roku, Northern Cree Singers byli najlepszą kapelą śpiewaków na Aboriginal Contemporary Singing World Champions, July-Amsh Champions i Canadian National Champions. W tym samym roku konkurowali w jedenastu Pow-Wow, wygrywając dziewięć z nich i zajmując drugie miejsce dwukrotnie.

Northern Cree nagrali dwadzieścia cztery albumy w wytwórni Canyon Records (Phoenix, Arizona, USA), o której można powiedzieć, że jest obecnie światową marką. Ich ósmy album "Live at Lummi" został nominowany w 1996 roku do Juno Award i został ogłoszony finalistą Best Native American Album przez Stowarzyszenie Independent Music. W roku 1998 nagrali muzykę i wystąpili w projekcie filmowym Szara Sowa, w którym główną rolę grał Pierce Brosnan. Ich dziewiąty album Hard dance! został finalistą Pow-Wow Album of the Year ogłoszony przez Aboriginal Music Awards, który odbył się w Toronto w prowincji Ontario w Kanadzie. W 2001 płyta Rockin 'Rez. otrzymała nagrodę NAMMY za najlepszy album Pow-Wow przez Native American Music Awards. W tymże roku album ten został nominowany do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Album Native American. W roku 2003 grupa została nominowana do Duo/Group Roku na Szóstym Rocznym Festiwalu muzyki Tubylczych Amerykanów (Native American Music Awards) oraz otrzymała drugą nominację do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Album Native American za płytę Still Rezin".

Northern Cree Northern Cree

Od lewej - Come and dance - Nagrane na żywo w Whiteriver, Arizona zawiera 11 utworów w tym ośmiominutową międzyplemienną pieśń gwizdaną.
Od prawej - Still Rezin' - nominowana do nagrody Grammy płyta wpisuje się w tradycję nagrań na żywo dokonywanych w rodzinnym rezerwacie Saddle Lake w prowincji Alberta w Kanadzie.

W 2004 Northern Cree zdobyli dwie nagrody Canadian Aboriginal za najlepszy album Pow-Wow - Rezonate i najlepszą Hand-Drum za album Honoring Singers and Songmakers. W 2005 roku wygrali Canadian Aboriginal Music Award za album Sweetheart's Shuffle oraz zwyciężyli w kategorii Stylu Północnego (Northern Style) podczas Gathering of Nations Pow-Wow w Albuquerque w Nowym Meksyku, USA.


Closing Song at Blackeagle Powwow, Santa Ana Star Center, April 2008.

Członkowie Northern Cree są ukierunkowani na rodzinę i stali się wzorem do naśladowania dla wszystkich społeczności Tubylczych Amerykanów w Ameryce Północnej. Ich dzieci i żony biorą wraz z nimi udział w kręgu pow-wow. Śpiewacy i tancerze szanują ich bardzo za przejmujący śpiew i talent do tworzenia pieśni.

Northern Cree

Honor the Eagle Feather - Krążek nagrany na żywo podczas Kamloops Pow-Wow w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Zawiera zbiór najnowszych utworów zespołu Northern Cree.

Źródła:
1. www.northerncree.com
2. www.canyonrecords.com

« powrót do działu Muzyka