Indianie.org.pl - Kultura Indian Ameryki Północnej
 
Indianie.org.pl

Home > Video

Krótkie relacje filmowe

img

Women's Fancy Shawl Dance

Przeglądając ostatnio stare materiały natrafiłem na kilka ciekawych klipów, które warte są szerszej widowni. Nie jest to wybitnie oryginalny materiał, jednak z całą pewnością godny chwilowego zawieszenia na nim oka.
Przy okazji publikacji video dodałem krótki tekst informacyjny. Nie dotyczy on okoliczności powstania samego filmu a jedynie zapoznaje z ogólnym opisem gatunku tańca Fancy Shawl.
Włodek Rybicki
więcej...
img

Men's Grass Dance

Grass Dance jest jednym z najstarszych ale też jednym z najpopularniejszych rodzajów tańca podczas Pow Wow. Dawniej tancerze tego stylu wychodzili na plac i tańcząc jako pierwsi przygotowywali grunt udeptując trawę.
Jednak nazwa "Taniec Trawy" nie pochodzi od tej funkcji, tylko od plecionych kosmyków trawy (sweetgrass) umocowanych do stroju tancerza. W trakcie obrotów, wirujących ruchów, podrygiwań barkami - co można zauważyć na krótkim klipie - tancerze imitują falującą trawę na prerii smaganą wiatrem.
Dzisiaj kępki i warkocze sweetgrassu zastąpione zostały wielobarwną włóczką. Mnogość kompozycji kolorystycznych sprawia, że taniec ten wywołuje na odbiorcy niesamowite wrażenie.
Włodek Rybicki
więcej...


img

Men's Traditional Dance

Mam nadzieję, że będę tańczył aż do starości, jak moi dziadkowie i wujkowie. Szanuję każdego, kto uczestniczy w tańcu z czystym sercem. Szanuję wszystkich, którzy szanują mnie. Nigdy się nie uprzedzałem.
Modlę się za każdą osobę, której mogę pomóc moimi małymi słowami. Kiedy ludzie krytykują obcych uczestniczących w naszych tańcach lub naszej kulturze powinni zrozumieć, że jeśli osoba - jakakolwiek osoba - ma prawo do uczuć w sercu, to nie można jej potępiać za cokolwiek co stara się robić tańcząc, śpiewając, modląc się. Jeśli to pochodzi z serca, wnętrza, to tylko się liczy.
Joe Sam Scabby Robe
Adolf Hungry-Wolf The Blackfoot Papers - no3 Pikuni Portfolio, s. 895, 2006 r.
więcej...


img

Jingle Dance

Kiedy zaczęłam tańczyć Jingle, nie wiedziałam, że jest to i stary i współczesny styl. Najbardziej lubiłam patrzeć na kroki, więc wiedziałam jak tańczyć. Lubię spotkania towarzyskie, gdzie cały czas jestem w ruchu. Zabawnie jest obserwować kogoś w tańcu i można powiedzieć, jestem tutaj. Niektórzy myślą o Jingle Dance, że wszystkie dziewczyny i kobiety wyglądają dumnie i są naprawdę piękne podczas tańca. Kiedy ja tańczę, kieruję myśli w stronę mojej Babci. Przez pięć lat zawsze przed tańcem myślałam, jaką prośbę do niej skierować. To tak do mnie przylgnęło, że teraz tańcząc czuję się zrelaksowana i wyluzowana. Modlę się również za wszystkich tych, którzy nie mogą lub nie potrafią tańczyć. Oni nie wiedzą co czuję, kiedy tańczę na arenie. Ja natomiast jestem rozpromieniona i kiedy kończy się pieśń, mam poczucie dumy i uciechy z siebie. To jest jakieś takie niewytłumaczalne. To jest droga, przez którą można siebie wyrazić, nawet nie potrafię tego wyjaśnić. To jest droga, która może też ciebie wyrazić, gdyż każdy z tancerzy jest inny i każdy wygląda wspaniale.
Acosia Red Elk Leighton
Fragment wywiadu dla Pow-wow Fever, The magazine for Pow-wow People, no'1 2004 rok
więcej...


img

Chicken Dance

Krótki obraz prezentujący kategorię Chicken Dance podczas North American Indian Days 2004. Chicken Dance jest o tyle ciekawym tańcem, że do konkursów tanecznych (czyli tzw. Contest) dołączony został stosunkowo niedawno - 2000 rok. Jest zatem najmłodszym tańcem konkursowym, no i dowodem na to, że Pow-Wow cały czas jest 'żywe' i się rozwija.
Włodek Rybicki
więcej...